Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sterzmühle (Žežulka)

24. 6. 2013

Objekt mlýna můžeme nalézt již na mapě 1. vojenského mapování z let 1764 – 1768; je zde uveden pod názvem Stertzmühle; v císařských povinných otiscích Stabilního katastru z roku 1837 uváděn s mírně pozměněným jménem Sterzmühle; bohužel není mapa provedena v barvě, takže nelze vyčíst typ konstrukcí; nicméně je zde zakreslena patrně současná stodola, náhon, a také půdorys lednice a již neexistující stavbička situovaná v průčelí před mlýnicí; z těchto poznatků lze budovu datovat před rok 1768; konkrétnější datum by mohlo přinést pouze provedení dendrochronologického průzkumu.

sterzmuhle--mlyn-.jpgAreál této památky lidové architektury a techniky se skládá z částečně roubené budovy mlýna, zděné stodoly a vodního systému.

Budova vodního mlýna stojí na samotě v hlubokém tzv.Pekelském údolí říčky Volšovky na jejím levém břehu nedaleko Hartmanic na Šumavě; poblíž mlýna stojí samota Žežulka a na opačné straně, proti proudu říčky, stojí bývalý královácký dvorec Busil, původně založený kolem roku 1350; v 1. vojenském mapování označen jako Kriegseisenhof; dvorec je též kulturní památkou.

Někdy, vlastně pořád se celé okolí nazývalo Žežulka, dle bývalého dvora Scheschulkahof. Stávalo zde několik usedlostí (dvůr Joglmitohof, dvůr Žežulka, dvůr Busil, dvůr Kubitschkahof, mlýn Sterzmühle, pila Scheschulkasäge, škola i malá vodní elektrárna).

5.-7. 5. 2006 režisér Jiří Menzel natáčel ve mlýně Sterzmühle některé scény k filmu Obsluhoval jsem anglického krále.

Na mlýně žil známý malíř "podmaleb" na skle Judr. Václav Hrabánek. 

zdroj: www.mistnidedictviposumavi.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář