Jdi na obsah Jdi na menu
 


Plešné jezero (Plöckensteinsee)

22. 6. 2013

Plešné jezero (německy Plöckensteiner See) bývá někdy také nazývané Plöckensteinské či Balvanité jezero. V minulosti bulo toto jezero místními obyvateli nazýváno Černým jezerem, což na několika místech ve svých románech používal i A. Stifter. Jezero se rozkládá na severovýchodním svahu nejvyšší hory Plechý na české straně Šumavy, pod 220.0 m vysokou žulovou karovou stěnou. Jezerní kar je vyhlouben v hrubozrnné pleknštejnské žule a je uzavřen vysokou (30-40 m) čelní morénou, která přechází v rozsáhlé kamenné moře sahající až 150 m pod jezero. Plešné jezero patří do povodí Vltavy, voda v něm akumulovaná je odváděna Jezerním potokem. Podloží povodí Plešného jezera je tvořeno rovněž žulou a převažující dřevinou je smrk.

plesne.jpgPlešné jezero sloužilo v minulosti jako retenční nádrž pro potřeby plavení dřeva ve Schwarzenberském plavebním kanálu. Pro tyto potřeby byla čelní moréna upravena a opatřena stavidlem, čímž se hladina vody zvedla asi o 3 m. Za původního nízkého stavu hladiny byly břehy lemovány balvany, které daly jezeru i jeho druhé jméno - Balvanité jezero. Na jednom z nich, který dodnes vyčnívá nad hladinu, je možné spatřit schwarzenberskou korunku a nápis "J.S. AUGUST 1868", jako památku na návštěvu tehdy osmiletého knížete Jana Schwarzenberka.

Na břehu jezera byla v roce 1911 vybudována turistická chata (tzv. Lucemburská chata), jež byla později využívána jako objekt Pohraniční stráže. Objekt byl odstraněn v roce 1989. Na temeni skalní stěny byl vztyčen pomník básníka a spisovatele Šumavy Adalberta Stiftera, německy píšícího rodáka z Horní Plané. Pomník byl vystavěn v letech 1876-1877 ve formě obelisku o výšce 14,5 m. Boky mohutného jehlanu, spočívajícího na žulové krychli, jsou opatřeny citáty z básníkových děl.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář