Jdi na obsah Jdi na menu
 


Úhlava (Angel)

23. 6. 2013

Úhlava (německy Angel) je pravostranný přítok řeky Radbuzy v okresech Klatovy, Plzeň-jih a Plzeň-město v Plzeňském kraji. Její celková délka činí 108,5 km.Plocha povodí měří 915,5 km².Je jednou ze čtyř zdrojnic řeky Berounky.

pramen-uhlavy.jpgÚhlava pramení na Šumavě na západních svazích hory Pancíř v Železnorudské hornatině v nadmořské výšce 1110 m. Teče k severozápadu a vytváří hluboké Úhlavské údolí, které odděluje Královský hvozd a Pancířský hřbet.

U Hamrů, kde se řeka stáčí k severu, vzdouvá její vody vodní nádrž Nýrsko. Přes Švihovskou vrchovinu teče do Plzeňské kotliny. Protéká přes Nýrsko, Janovice nad Úhlavou, okrajem Klatov, v blízkosti vodního hradu Švihov, Přešticemi, Štěnovicemi, Plzní a obcí Radobyčice, kde se v Doudlevcích vlévá zprava do řeky Radbuzy v nadmořské výšce 303 m.

Přítoky: levé – Černý potok, Bílý potok, Svinský potok, Chodská Úhlava, Korytský potok, Tupadelský potok, Poleňka, Útušický potok ,pravé – Zelenský potok, Dešenický potok, Žíznětický potok, Petrovický potok, Jelenka, Kosmoukovský potok, Novákovický potok, Drnový potok, Točnický potok, Třebýcinka, Vlčí potok, Příchovický potok, Divoký potok, Čižický potok, Losinský potok, Kokšínský potok

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář